biliard.sk Vám ponúka, okrem iného aj biliard, snooker, stolný futbal, boxer, šípky, jukebox ...

Pravidlá Pokeru, Pokru

Základné pojmy a pravidlá

Ak ste na rade, máte 4 možnosti ako pokračovať - fold, check, call, raise.
 • Fold – Ak si myslíte, že vaše karty nie sú dostatočne dobré a nechcete ďalej hrať tak zahlásite „Fold“ alebo po slovensky povedané skladáte.
 • Check – Oznámenie “Check” znamená, že hráč ani nezvýšuje stávku ani nepokladá karty. Ide o pokračovanie v hre bez dorovnávania alebo zvyšovania. Často sa to využíva ak pri stole nikto nenavyšuje a vy mate zlé karty ale aj tak sa chcete pozriet na karty, ktoré prídu na stôl.
 • Bet – Znamená stavenie, čiže ak ste na rade a myslíte si, že mate dobré karty date “Bet” alebo po slovensky povedané stavíte.
 • Call – Jedná sa o dorovnanie stávky protihráča.
 • Raise – Jedná sa o prevýšenie stávky „Bet“ protihráča, hráč ktorý ide po vás môže zahlásiť tzv. Re-Raise (zvýšenie vašej už prevýšenej stávky).
V pokeri je často používana metóda blufovania na zmetenie súpera. Call alebo check iba na dorovnanie pričom ste si istý, že máte najlepšiu kombináciu, avšak nechcete protivníka odstrašiť. Koniec stávkového kola nastáva vždy keď všetci hráči foldnú, checknú alebo dajú call. Ak išlo o posledné stávkové kolo, ukážu sa karty, a ten kto má najlepšiu kombináciu vyhráva. Stávkové kolo môže skončiť ešte jedným spôsobom, a to keď niekto raisne /navýši/ a nik z protihráčov ho nedorovná, alebo ak nik z protihráčov nedorovná Big Blind (BB). Blind je povinná stávka a dávajú ju vždy hráči, ktorí sú na 1 a 2 mieste za rozdávajúcim hráčom. Je dobré ak si pokrové pravidlá o blindoch ozrejmíte čo najlepšie. Poznáme 2 blindy - Big Blind (BB) a Small Blind (SB).
 • Big Blind - Big Blind musí dať hráč sediaci na 2 mieste za rozdávajúcim hráčom, väčšinou ide o 2-násobok Small Blindu.
 • Small Blind - Musí dať hráč sediaci na 1 mieste za rozdávajúcim a je to väčšinou polovička z toho čo dá hráč sediaci na Big Blinde.
 • Button - Pred Small a Big Blindom teda sedí rozdávajúci hráč, ktorý je označený buttnom (button má zväčša tvar žetónu a je položený na stole pred rozdávajúcim hráčom).
 • Ante - Je typ povinnej stávky, ktorý dávajú všetci hráči v pokročilých štádiách turnajov. Ide oproti BB o zanedbateľnú sumu.
Stávkový limit ako to už prezrádza názov je vlastne určená maximálna stávka. Poznáme 3 stávkové limity: No Limit (NL), Pot Limit (PL) a Fixed Limit (FL) alebo používanejšie - fixed. Opatrnejší z vás hráči budú vyhľadávať fixed ďalší PL alebo NL.
 • No Limit (NL) - No Limit je najobľúbenejšia verzia čo sa týka limitov, pretože žiadny stávkový limit tu nie je. To Vám umožňuje oveľa väčšie možnosti ako narábať pri hre so svojimi kartami - chrániť si kombináciu, blufovať a pod. Pri NL hre môže každý hráč vsadiť toľko žetónov koľko má.
 • Pot Limit (NL) - Výška maximálnej stávky je obmedzená množstvom peňazí resp. žetónov, ktoré sa nachádzajú v banku. Teda ak je v banku napr. 5 dolárov môžete navýšiť maximálne o 5 dolárov, hráč za vami však už o 10 dolárov (5 pôvodných + 5 vašich).
 • Fixed Limit (FL) - Tu je maximálna stávka pevne stanovená už pred turnajom. Nikto za žiadnych okolností nemôže navýšiť o sumu väčšiu ako je stanovené dopredu.

Výherné kombinácie

Najdôležitejšiou vecou je poradie výherných kombinácií. Sú zoradené od najvyššiej výhernej kombinácie po najnižšiu.
 • Royal Flush - Ak máte postupku v jednej farbe od 10 po A, čiže 10-J-Q-K-A kludne stavte všetko čo máte. Je to totiž neporaziteľná kombinácia.
 • Straight Flush - Akákoľvek iná farebná postupka, napríklad 7-8-9-10-J v srdciach.
 • 4 of a Kind - U nás tiež volaný "Poker". 4 karty jednej hodnoty. Napríklad: 9-9-9-9-A.
 • Full House - 3 karty jednej hodnoty a ďalšie 2 karty inej rovnakej hodnoty. Napríklad: 7-7-7-5-5 alebo 10-10-10-A-A.
 • Flush - Farba - 5 kariet z jednej farby. Ak sa stane, že majú dvaja hráči flush, vyhráva ten kto má vyššiu kartu z tej farby.
 • Straight - Je to postupka zložená z 5 kariet, pričom nie sú z jednej farby. Napríklad: 8-9-10-J-Q. Voláme ju tiež špinavá postupka.
 • 3 of a Kind - 3 karty rovnakej hodnoty. Napríklad K-K-K-7-9 alebo Q-Q-Q-6-A
 • Two Pair - 2 páry. Sú to dve dvojice, ktoré majú rovnaké hodnoty. Napríklad 5-5-6-6-A alebo J-J-K-K-10
 • Pair - Jedna dvojica rovnakej hodnoty. Napríklad: 10-10-7-8-K
 • High Card - Ak nemá nik ani jednu z uvedených kombinácií, vyhráva hráč s vyššou kartou.
 • Kicker - Pri výherných kombináciách treba ešte spomenúť tzv. Kickera. Je to karta, ktorá rozhoduje pri hre, keď majú obaja hráči napríklad rovnaké 2 páre, trojicu, a pod. Príklad: ak prvý hráč má 8-8-7-7-J a druhý hráč 8-8-7-7-K vyhráva hráč druhý, ktorý má vyššieho kickera. V tomto prípade K.

Pravidá Texas holdem – typ pokru

Najobľúbenejší typ pokru je nesporne Texas Holdem, skrátene Holdem. Každý hráč (hráčov je max. desať) dostane 2 karty, ktoré vidí iba on. Ďalších 5 kariet príde postupne na stôl a tieto karty vidia všetci. Postupne sú 4 stávkové kolá. Za hráča označeného rozdá karty počítač. Za ním sedia hráči, ktorí musia dať povinné stávky - Small Blind a Big Blind. Pri Texas Holdem Pokri teda dostane každý najskôr prvé 2 karty (tzv. Hold Cards), ktoré teda vidí iba on. Nastáva prvé kolo stávok. Ako prvý ide hráč sediaci po ľavej ruke hráča s Big Blindom. Má na výber možnosti fold, call, raise (vysvetlené vyššie). Nemôže samozrejme checknúť, lebo momentálna stávka je vyššia ako stavil on, a to z jednoduchého dôvodu - ešte nestavil nič. Po ňom nasledujú ďalší hráči až po hráča na BB. Ak niekto pred hráčom na BB navýšil a ak chce zostať hráč na BB v hre, musí minimálne dorovnať, teda dať - call. Po ukončení stávkového kola prichádzajú na stôl 3 odkryté karty, ktoré vidia všetci a sú všetkých. Toto je rozdiel medzi klasickým pokrom ktorý poznáte a Texas Holdemom. Tieto 3 karty za nazývajú "flop". Po flope nastáva druhé stávkové kolo. Po 2 stávkovom kole prichádza na stôl štvrtá karta, ktorú voláme "turn". Túto kartu tiež vidia všetci a patrí všetkým. Po turne nastáva v Holdeme 3 stávkové kolo. Po 3 stávkovom kole prichádza na stôl 5 karta ktorú voláme "river". Po riveri prichádza na rad posledné stávkové kolo. Vyhráva ten, kto zo všetkých 7 kariet (2 vlastné na ruke ktoré nik okrem hráča, ktorému patria nevidí a 5 spoločných na stole ktoré vidia všetci) poskladá najlepšiu kombináciu. Samozrejme ak príde k ukazovaniu kariet. Je možné, že po navýšení stávky ostatní protihráči zložia karty, a tak sa stáva hráč víťazom bez Showdownu (ukázania karetnej kombinácie protihráčom). Texas Holdem je teda najrozšírenejší a časom zistíte že aj najkrajší typ pokru.

Najdôležitejšie pokrové výrazy – slangové termíny

add-on

V niektorých turnajoch je možné dokupovanie žetónov. Add-on je posledné dokupovanie žetónov na turnajoch. Väčšionou sa uskutočňuje počas prvej prestávky.

all-in

Je situácia keď hráč vsadí všetky svoje žetóny do banku, pričom môže z banku vyhrať od každého hráča iba toľko čo sám do banku dal.

alcohol

'Ja dorovnám'.

ante

Povinná stávka pre všetkých hráčov. Pri najznámejšej hre Holdem sa s ante stretnete hlavne v pokročilých štádiách turnajov.

barnburner

Pekné karty na ruke.

BB

Povinná stávka pre hráča ktorý sedí na 2 mieste od buttonu (button - hráč ktorý by mal rozdávať).

blind

Blind je povinná stávka. Môže byť big blind alebo small blind. Big blind je pre hráča na 2 mieste za buttonom a small blind na mieste hráča za buttonom (button - hráč ktorý by mal rozdávať).

bluff

Pokus hráča ktorý sa snaží oklamať protihráčov tak že navýši, pričom si je vedomý že nedrží výhernú kombináciu.

button

Označenie miesta na ktorom sedí hráč ktorý 'akože' rozdáva karty. Samozrejme karty sú vždy rozdávané automaticky.

foot

Zlé karty na ruke.

g1

Dobrá hra.

buy-in

Vklad do hry ktorý sa väčšinou skladá z dvoch častí. Napríklad ak je buy-in $5+$0,5, prvých 5 dolárov ide na výhry a 0,5 je zisk pre herňu.

call

Dorovnanie protihráčovej stávky.

cash game

Hra o hotovosť.

chips

Žetóny ktoré hráč dostane pri vsupe do turnaja za buy-in.

dealer

Je to hráč sediaci na buttone. Button sa posúva po každej hre a označuje hráča ktorý rozdáva karty. V online pokri však rozdáva za neho karty počítač a v živej hre väčšinou krupier.

draw

Situáciu ak hráč čaká na jednu kartu do postupky alebo farby nazývame draw.

flush

Kombinácia 5 kariet z jednej farby.

flop

Sú prvé tri karty ktoré sa objavia na stole po prvom kole stávok.

fold

Ak hráč zloží karty - foldol.

four of a kind

Ľudovo tiež nazývaný 'Poker'. Jedná sa o 4 karty rovnakej hodnoty. Napríklad A-A-A-A alebo 2-2-2-2…

freeroll

Online pokrové turnaje bez buy-in. Čiže turnaje kde nemusíte dať žiadny vklad a môžete iba vyhrať.

full house

Kombinácia kariet keď má hráč 3 karty jednej hodnoty a 2 karty inej rovnakej hodnoty. Napríklad: 5-5-5-8-8 alebo K-K-K-10-10…

good hand

Označenie pre pekné karty na ruke.

high card

Situácia keď o výhre banku rozhoduje najvyššia karta, keďže nikto nemá ani pár.

Hit it!

Oznámenie protivníkovi - 'Ja ťa dorovnám, ja budem hrať o ten bank!'

holdem

Použivaný výraz pre najoblúbenejší typ pokru - Texas Hold´em.

SB

Skratka pre povinnú stávku (small blind) pre hráča ktorý sedí na 1 mieste od buttonu (button - hráč ktorý by mal rozdávať).

no vacancy

Ja mám full house.

kicker

Karta ktorá rozhoduje o výhercovi partie, ak majú obaja hráči rovnakú dvojicu alebo trojicu, prípadne 2 páry. Príklad: Hráč 1 má Q,K , Hráč 2 má K,J a na stole je K,7,5,2,3. Vyhráva hráč 1 lebo má lepšieho kickera. V tomto prípade Q.

limit

Hra pri ktorej je určený maximálny limit stávok.

muck

Situácia ak hráč po prehratej partii neukáže karty s ktorými prehral.

multi tourney

Turnaj pre väčší počet účastníkov.

no limit

Hra pri ktorej nie je určený maximálny limit stávky.

no room

Skratka pre full house.

no vacancy

Skratka pre full hause.

odds

Pravdepodobnosť výhry v percentách.

overpair

Situácia keď má hráč lepší pár ako karty ktoré prišli na flop. Napríklad: hráč má J-J a flop prišiel 9-5-2.

pot

Hotovosť, prípadne žetóny ktoré sa nachádzajú v banku.

pot-limit

Hra pri ktorej je určený maximálny limit množstvom žetónov alebo hotovosti v banku. Stávka nemôže prekročiť toto množstvo.

river

Posledná karta ktorá príde na stôl.

raise

Navýšenie najvyššej stávky protihráčov.

reraise

Navýšenie už navýšenej stávky protihráčom.

royal flush

Neporazitelná kombinácia! Ak budete mať 10-J-Q-K-A v jednej farbe neváhajte dať všetko čo máte, nemôžete prehrať.

re-buy

V niektorých turnajoch je možné dokupovanie žetónov. Každé dokúpenie je re-buy.

showdown

Ukázanie keriet po poslednom kole stávok.

single tourney

Turnaj pre menší počet účastníkov.

small blind

Povinná stávka pre hráča ktorý sedí na 1 mieste od buttonu (button - hráč ktorý by mal rozdávať).

straight

Postupka.

turn

4 karta ktorá príde na stôl.

Kontakt

Objednávkový formulár

AKCIA

Eating 6ft-1090eur

Eatingelegance
Zobraz detaily

Madrid2 6ft-920eur

madrid7
Zobraz detaily

EmperorBlack 8ft-399eur

emperorblack
Zobraz detaily

Bamako 7ft-379eur

bamako
Zobraz detaily

Munchen 6ft-1490eur

Munchen3
Zobraz detaily

Manchester 6ft-930eur

manchester
Zobraz detaily

Liverpool 6ft-1400eur

liverpool mahagon
Zobraz detaily